Atentát na Heydricha
Pro obrovský zájem veřejnosti byla výstava na pražském Karlově náměstí, Atentát na Heydricha 70, prodloužena do 30. června 2012.
Praha, 15000
www.postbellum.cz
info@postbellum.cz
Tel. +420 775 107 654
Výstava připomíná sedmdesáté výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a vypráví symbolicky sedmdesát příběhů z doby 2. světové války.
Domníváme se, že je správné popsat nejen samotnou operaci Anthropoid, ale zabývat se i odbojem v jiných částech země, například na Pardubicku. Nesmíme zapomenout na tragické události, které následovaly: vyvraždění Lidic, Ležáků, popravy na Kobyliské střelnici, v Mauthausenu. Chceme prostřednictvím příběhů přiblížit dobu v roce 1942, které se obecně říká heydrichiáda.
S polovinou osobností, jejichž osudy představujeme, jsme se setkali a jejich vyprávění zaznamenali. Najdete je na internetové Paměti národa. Seznamujeme Vás také s příběhy odbojářů, kteří vojáky z Anglie schovávali, s vyprávěním dětí, kterým nacisté popravili rodiče, lidických žen, náhodných svědků oněch událostí.
Druhou polovinu tvoří lidé, kteří zemřeli mnohem dříve, než nám mohli svůj životní příběh předat. Jsou to vojáci Gabčík, Kubiš, Opálka, Bartoš, Valčík a další z mnoha paraskupin vysazených do protektorátu, ale i úžasní obyvatelé, kteří jim pomáhali. Právě tito lidé za to zaplatili nejvyšší cenu. O nich se nemluví tak často jako o slavných parašutistech. Znáte třeba rodinu Moravcových, Zelenkových, Khodlových, Fafkových?
Vyprávíme také příběhy třeba Karla Čurdy, Viliama Gerika, Ladislava Vaňka, kteří spolupracovali s tajnou nacistickou policií. Nakonec jsme vybrali i sedm nacistů, kteří nesou přímou odpovědnost za nelidské zločiny, ať už je to Heydrich, Frank či Geschke.
Výstavu jsme umístili na Karlovo náměstí v Praze do dřevěné stavby připomínající koncentrační tábor. Proč? Chceme, abyste expozici nepřehlédli, stala se alespoň na chvíli součástí veřejného prostoru. A co víc symbolicky demonstruje hrůzu 2. světové války než právě koncentrační tábor? Vzpomínky, které nám pamětníci vyprávěli, jsou smutné a naléhavé. Vypovídají o životních zkušenostech, statečnosti, omylech, bolestech i radostech. Varují nás, abychom nezapomněli. Dávají nám naději, že vše špatné jednou skončí. Svoboda, obětavost a lidská důstojnost jsou silnější než zlovůle, bezcitnost a násilí totalitního režimu.
- 0 Kč
- od
- 20. 06.
- do
- 30. 06.
- vizitka:
- Post Bellum
- kategorie:
-
poznání | po praze - lokace:
- Praha 1
- Přidat mezi oblíbené
-
Sdílet:
Facebook
Také by Tě mohlo zajímat:
Výprava do Stínadel II. - procházkaVýprava do Stínadel II. - procházka
Druhá procházka po stopách tajuplné románové čtvrti Stínadla vás tentokrát zavede do jejího srdce – někdejší chudinské čtvrti Na Františku. Druhá procházka po stopách tajuplné románové čtvrti Stínadla vás tentokrát zavede do jejího srdce –…