Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Holešovice: Víme, kde to ocení fandové kultury i architektury (díl druhý)

doporučujeme | 26. 8. 2014

Před pár dny jsme vám prozradili, kde se v Holešovicích dobře najíte i pobavíte. Pokud milujete místa s vlastní duší, pak se s námi do Holešovic vydejte podruhé. Nakoukneme pod pokličku místní kulturní scény, projdeme se okolo industriální architektury a poznáme lokální život.

Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, Martin Mráz, archiv podniků

album/News_Model_News/750/dox.jpg
Centrum současného umění Dox


Holešovice jsou pražskými Docklands

Holešovice se rozložily v meandru Vltavy, která jej obtéká ze tří stran. Jedinečné kouzlo čtvrti dodává bývalý přístav, nábřeží a staré přístavní doky. Kromě toho je tu i obrovský počet "suchozemských" krásně rekonstruovaných starých industriálních budov, jejichž revitalizace tu umožnila vznik nebývalé koncentrace různých kulturních zařízení a klubů, ale i sídel designerů, architektů a všech velmi tvořivých lidí. Staré srdce industriálních Holešovic s přílivem nové revitalizační krve dnes sebevědomě tluče stále rychlejším tempem. 

album/News_Model_News/750/modernikubismusupristavunaprotiparnimumlynu.jpg
Moderní kubismus u přístavu


Holešovice industriální 

Zářným příkladem revitalizace bývalé industriální budovy na polyfunkční areál bytů, loftů, officů a restaurace je budova bývalého Prvního pražského měšťanského pivovaru. Na konceptu jeho regenerace se podíleli i hvězdy světového nebe architektury Jean Nouvel a Frank Gehry.

Přímo v hlavní budově nabízí gastronomické a konverzační využití (nejen) novinářům z přilehlých prostor restaurace Avion 58 s venkovním posezením. Na zadním prostranství pivovaru, kde dřív bývalo parkoviště, dnes díky projektu komunitní zahrada Prazelenina kvete alternativní kultura urban gardeningu, Občanské sdružení tu umožuje lidem vypěstovat si svojí vlastní zeleninu. Pěstitele i veřejnost tu občerství kavárna v maringotce a otevřená koncertní scéna s občasným doprovodným programem. Děti tu mají pískoviště a dospělí hřiště na pétanque.

album/News_Model_News/750/przelenina.jpg
Komunitní zahrada Prazelenina


Mimořádnou pozoruhodností je kubistické průčelí Maternovy továrny na barvy podle návrhu architekta Rudolfa Stockara v Dělnické ulici. Pietně zachovaná je Továrna na vodoměry Adolfa R.Pleskota v ulici Komunardů.

Industriální perlou, kterou Praze může závidět i Londýnské Docklands, je k holešovickému přístavu těsně přiléhající budova bývalého parního mlýna s průčelím z režných cihel od architekta Bohumila Hübschmanna, která byla nedávno víc než zdařile zrekonstruovaná na office building. 

album/News_Model_News/750/Maternovatovyrna.jpg
Maternova továrna


Místní kolorit

Únikem z rušného mraveniště tržnice je svébytné náměstíčko tvořené rozšířením Tusarovy ulice. Je to takový místní bulvárek  žijící poklidným lokálním životem. Přímo veprostřed náměstí je kulturní centrum spojené se školkou, je tu hřiště pro seniory, můžete posedět před oživlým bývalým veřejným WC přestavěným na občerstvovnu nebo rozjímat na jedné z četných laviček. Poklidnou atmosféru doplňuje trafika s příhodným názvem U Parku, ve kterém vzrušení pro neznalé zajistí  Hektor, což je prase divoké, chované jako domácí mazlíček, které sem chodí na procházku.  

album/News_Model_News/750/NamestickonaTusaroveobrerstvovnazbyvalehoWC.jpg
Občerstvovna na náměstíčku 


Holešovice kulturní

Na místě staré strojírenské továrny z roku 1901 dnes vysílá kulturní paprsky až daleko za hranice Holešovic multifunkční Centrum současného umění DOX. Labyrint industriálního prostoru přímo předurčuje nové formy prezentace umění  21.století. Budova DOXu byla zařazena mezi nejvýznamnější stavby světa roku 2008 a stala se symbolem revitalizace celých Holešovic.

Pro milovníky muzikálů v novém kabátu je v ulici Komunardů ve stylové industriální budově připravena RockOpera s podtitulkem "první divadlo pro rockery", které vzniklo přestavbou bývalé dršťkárny a střevárny v areálu tržnice. 

album/News_Model_News/750/rockopera2.jpg
RockOpera Praha


Ve stejné ulici vznikl rovněž (jak jinak) z továrních objektů (dokonce ze dvou) víceúčelový kulturní prostor La Fabrika, kam můžete do divadla, do cirkusu, na koncert, na film, workshopy a hromadu dalších akcí. Neměnnou kulturní stálicí celopražského významu je areál Výstaviště, v němž se konají nejen výstavy a veletrhy, ale i koncerty, velké párty či Matějská pouť.


[PetrRyska%289%29.jpg]

 

Další pražské čtvrtě
[Karlin.jpg]

[Zizkov%281%29.jpg]

[VINOHRADY2.jpg]

[Letna%281%29.jpg]


přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!