Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Průvodce, jaký tu ještě nebyl: s Karlem IV. a v mobilu

kultura | 2. 12. 2013

Papírové brožury pro cestovalete jsou na nic. Přepněte do současnosti a sáhněte raději po multimediálním průvodci Chronicles, kterého si stáhnete do vašeho mobilu nebo tabletu. Namísto jedné kresby a nudného popisu si tak můžete na videu prohlédnout, jak se například stavěl Karlův most

Text: Lukáš Rozmajzl
Foto: Chronicles

album/News_Model_News/519/chronicles_autori.png 
Tomáš Gogár a Martin Klekner - zakladatelé a tvůrci konceptu

Je paradoxem, že za unikátní mobilní aplikací o historii Prahy, není nikdo odkojený žižkovskými putikami nebo labyrintem staroměstkých uliček, ale parta kamarádů z Jablonce nad Nisou. Když přišli do metropole na vysokou, začali realizovat svůj dřívější sen - vytvořit multimediálního turistického průvodce pro 21. století.
Tak vznikla aplikace Chronicles, která je od pátku k dispozici pro iPhony a iPady. Aplikace kombinuje unikátním způsobem 3D model historické Prahy z poloviny 14. století, hrané scénky ve formě videoklipů a encyklopedii s informacemi o památkách. Jedinou nevýhodou je, že pro začátek jsou scénky nadabované pouze v angličtině (to kvůli orientaci na turisty), ale k dispozici jsou české titulky.

album/News_Model_News/519/prague-chronicles-screenshot-2-800.png 


“Cena aplikace bude 4,49 eur (v přepočtu asi 123 korun),” popisuje v rozhovoru pro CityBee jeden z hlavních tvůrců Tomáš Gogár. Na začátek příštího roku plánují verzi i pro Android. “Pokud se ukáže, že je projekt finančně udržitelný, budeme se zajímat i o další města v Evropě - Řím, Paříž, Londýn,” doplňuje Gogár výhled na nejbližší měsíce.

Kde a jak vznikl nápad na celou aplikaci?
Je to nápad dvou spolužáků ze střední školy - můj a Martina Kleknera. Oba jsme vnímali problém turistických průvodců, která vám sice řeknou, kde se ubytovat a najíst, ale při popisu historie a památek je už situace jiná. Všechny průvodce jsou vesměs jen malé encyklopedie do kapsy. Informace jsou vytržené z kontextu a moc člověka nezaujmou. Pak přišly chytré telefony. A co se stalo? Jen se ty encyklopedie přemístily na obrazovku. To je podle nás málo. Tak jsme si řekli, proč nevyužít plně potenciál chytrých zařízení a neukázat historii přímo na místech, kde se všechno skutečně odehrálo.

Proč jste si vybrali zrovna Karla IV. jako ústřední postavu vaší kroniky?
Důvodů je několik. Jednak se stačí rozhlédnout po Praze a je jasné, že je ústřední postavou její historie. Další důvod je čistě strategický - cizinci se podle statistik zajímají právě o památky, které nechal postavit. A možná nejdůležitější důvod - jeho životní příběh je ohromně zajímavý. Možná jste se jako já učil, že Karel IV. studoval v Paříži, ale už mi nikdo neřekl proč. Učili jsme se, že jeho otcem byl Jan Lucemburský - ale nikdo nám neřekl, že se dlouhou dobu nemohli vystát. To vše je ve skutečnosti zajímavé a všechno se to dozvíte z našeho vyprávění.

Trasa vašeho interaktivního průvodce vede po stopách tzv. Královské cesty - kolik bude mít celkem zastávek?
Celkem deset kapitol. Každá kapitola se částečně odehrává na některém z pražských míst. Dozvíte se, kde se Karel IV. narodil, jak studoval, uvidíte jak stavěl most, katedrálu atd. Ale podíváme se také do Evropy na místa, kde válčil, nebo třeba jak se v Římě stal císařem.

album/News_Model_News/519/chronicles_studio2.png 
Protože jsme měli omezený rozpočet a celý projekt financovali sami, vzniklo všechno video v jednom pokoji
 

Kolik lidí se podílelo na výrobě aplikace?
Projekt je výjimečný právě složením týmu. Máme v týmu programátory, filmaře, historiky a skladatele. Jedná se o profesně velmi nesourodou partu, a přesto si výborně rozumíme. To je takové jádro, celkem šest lidí. Ale pak ve formě hraní nebo dabování se na vzniku podílelo přibližně dalších 60 lidí a několik koní.

Zmizí podle vás brzy papíroví průvodce a nahradí je právě mobily a tablety?
Vím, že se teď asi někdo naštve, ale jsem si jistý tím, že knižní průvodce jednou zmizí. Kdy to bude? To nevím, tipuju, že tak deset let tady ještě budou.

Bude vaše aplikace primárně pro cizince jako netradiční průvodce, nebo ji využije i celoživotní Pražan?
Když jsme začínali, mysleli jsme, že to bude hlavně pro cizince. A hlavní cílová skupina to pořád skutečně je. Pak jsem ale sám zjistil, kolik jsem toho nevěděl, a proto myslím, že i Pražané mohou být mile překvapeni.

album/News_Model_News/519/zarizeni.png 


Vy osobně nejste z Prahy, našel jste si tu už nějaké oblíbené místo?
Mám moc rád výhled na Prahu z Riegrových sadů - to zná asi každý. Pivo při výhledu na Hrad, to je hodně fajn.

Odkazy na stažení aplikace Chronicles z App Storu
pro iPhone stahujte ZDE
pro iPad stahujte ZDE

Trailery:
 



 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!