4D kino už také v Praze: Užijte si trochu té reality
Praha se minulý týden zařadila mezi 11 zemí světa, ve kterých fungují speciální 4DX kina, kde se s vámi houpe sedačka
a navíc vám sledování filmu doplňují další efekty jako vítr nebo sprška vody. Přinášíme vám čtyři dobré
důvody, proč si tento nový filmový prožitek nenechat ujít, a čtyři stejně dobré důvody, proč můžete klidně
vyrazit na 3D klasiku či staromódní 2D.
Autor: Lukáš Rozmajzl
Foto: Fotolia a Josefi Hernandéz
Zatím je do “čtvrtého rozměru” převedeno asi 70 hollywoodských filmů. V kině Cinema City na Andělu, které jako jediné v Česku zážitek
ve 4DX sále nabízí, můžete zajít na šesté pokračování filmového seriálu Rychle a zběsile.
Vyplatí se dát tři stovky za nový zážitek? Vypravili jsme se do sálu a přinášíme náš pohled.
Zvedněte svůj zadek ze židle a posaďte ho do pohyblivých sedaček, protože:
-
Vítr: Paradoxně první, co vám bleskne hlavou, nebo spíš pleskne o hlavu, je umělý vítr. Do filmu totiž spadnete uprostřed automobilové honičky po silnici zařízlé do útesu vysoko nad mořem. Vánek či jiné druhy foukání jsou nakonec nejpůsobivějším ze všech efektů.
-
Nový rozměr: Pohupování sedadel je dokonale synchronizované se scénami na plátně a šlape jako dobře seřízený motor od německé automobilky. Vtáhne vás to do děje a na chvíli máte pocit, že sedíte na zadním sedadle ve voze za Vinem Dieselem. (Dokud divák vedle vás nezačne chroupat popcorn...)
-
Doplňující efekty: Připravte se také na možnost, že z opěrátka sedadla před vámi vystříkne voda (je filtrovaná, nebojte). Ano, zrovna ve chvíli, kdy se louže ve filmu rozletí do stran před projíždějícím autem, stejně jako Mojžíš rozpůlil oceán. Škoda, že si filmaři netroufli podobné triky zařadit i do scén, kdy po sobě herci třeba plivou. A jako bonus navíc jsou vonné esence rozptylované při grilování masa nebo pálení pneumatik na plátně.
-
Masáž: Masírování zadarmo je fajn, ne? Někdo si může stěžovat, že tím tvůrci jen kompenzují předchozí útoky sedaček a jejich trhavé pohyby na krční páteř, ale zase tak prudké nárazy to nejsou. Mírné šťouchance do stehen a do zad naopak rezonují s rytmem hudby nebo údery v bojových scénách.
Tuhle parádu si klidně můžete nechat ujít, protože:
-
Fičák: Máte rádi, když vám někdo fouká do ucha? Ne? Pak se připravte, že vám do něj někdo strčí brčko a zaduje z plných plic. Nikoli jednou, ale minimálně desetkrát. Vedle hlavy máte totiž zabudované ventily, které prudkým vypouštěním vzduchu simulují svist kulek.
-
Honička a dál?: Na menší jízdu po horské dráze v sále si brzy zvyknete. Navíc, když ji tvůrci zabudovali jen ke scénám, kdy scénář předepsal automobilovou honičku a přelet nad městem, je to navýsost očekávatelné. Bude tohle fungovat i jinde než u akčních filmů? Proč s efektem nepracovat i jinak například pro gradaci napětí ve scénách, kde se nic pohyblivého neděje? A nikoho nenapadlo přidat ještě světelné efekty?
-
Není to zadarmo: Vybudování speciálního sálu stálo milion eur, i teď jsou provozní náklady vysoké, protože před projekcí je na místě asi desetičlenný tým, který neustále kontroluje, zda nemáte batohy pod nohami nebo vám je ukládá v úschovně zavazadel. Vstupné stojí od 275 do 305 korun, lístky je nutné zamluvit dopředu, v prvních dnech je neustále vyprodáno.
-
Rozčarování: Na pozvánce bylo slíbeno, že multifunkční sedačky vás budou i lechtat. Mě teda nepolechtaly ani jednou.
Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.
Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.