Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

S Vídní, Varšavou a Budapeští prohráváme, říká socioložka Vobecká

poznání | 12. 2. 2013

Město je jako organismus. Ačkoli Praha už dávno nepřipomíná zaprášenou línou kočku, do představy dravého a dynamického geparda má daleko. Přečtěte si, co by Praze prospělo podle Jany Vobecké ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, která se zabývá "sociologií města", takže třeba zkoumá také, kam a proč se lidé stěhují.

Autor: Lukáš Rozmajzl

Autor portrétů: Jindřich Kodíček

panelak420.jpg

Jak je na tom Praha s atraktivitou na mezinárodním poli?
Praha soutěží s Vídní, Budapeští, Varšavou nebo Berlínem o to, kdo bude malým globálním hráčem mezi středoevproskými městy,ale zatím trošku prohrává. V minulosti tady totiž bylo dost zanedbávané územní a strategické plánování. Praha má sice Útvar rozvoje hlavního města Prahy, ale ten něco připraví a nikdo se tím nemusí řídit. Musí přijít někdo, kdo bude mít politickou vůli brát tyto věci vážně.
 
Předpokládám, že ve Vídni toto funguje?
V Rakousku to pochopili po roce 1990 rychle. Na otevření železné opony Vídeň dost vydělala, protože se ze spícího města stala dynamickým ekonomickým centrem střední Evropy, které je kulturně na výši a dá se tam příjemně žít.
 
Co si myslíte o žebříčcích měst. Vážně vypovídají o kvalitě života?
Je to jako se všemi žebříčky, můžete nad nimi dobře diskutovat: Proč je Vídeň na prvním místě? Zrovna nedávno jsem se podílela na výzkumu, kde se porovnávala města Vídeň, Stockholm, Brusel, Hamburg, Lisabon a Praha. Podle takzvaného Mercer indexu, který dává dohromady kvalitu bydlení, rekreace, zdravotní péče, podílu zeleně, ekonomicky aktivního prostředí, kvality škol a vzdělávání, veřejných služeb a dopravy, tak Praha skončila mezi těmi šesti městy na posledním místě.
 
domy420.jpgKonkrétně, co tedy Praze chybí, v čem by se měla zlepšit?
Je to hlavně využívání ploch, které ještě nejsou zastavěné. Mám pocit, že v 90. letech u nás převládla představa, že musíme dát prostor developerským projektům kanceláří a makroprostorům k podnikání a obchodu.
Potom je tu ještě další věc. Když se zamyslíte, tak kolik se za posledních dvacet let v Praze postavilo veřejně prospěšných institucí? Velká knihovna a mediotéka? Žádná. Nový koncertní sál? Žádný. Filmový klub nebo archiv? Žádný. Univerzitní kampus? V Praze prostě nic takového nevyrostlo. To mi přijde jako velká škoda, protože Praha není tak chudá, aby nemohla do podobných projektů investovat.
 
Liší se nějak i kulturní život?
Především Vídeň je daleko bohatší město než Praha. Takže i kulturní nabídka je zde trošku jiná. Je víc organizovaná, a Vídeň si může asi dovolit investovat do kultury víc než Praha. Jde ovšem také o zájem o kvalitní kulturu ze strany radnice. O to se na pražské radnici buď nikdo nezajímá, nebo na to nejsou peníze. Je naprosto neuvěřitelné, že ve Vídni jsou galerie a koncerty za dostupnou cenu, ale přitom na špičkové úrovni. V Praze mi přijde, že zajímavé akce a prostory vyrůstají zespoda, z aktivit jednotlivců. To ve Vídni tolik není.
 
namesti420.jpgProč Praha není multikulturní metropolí jako Londýn nebo Paříž?
Praha není natolik dynamické město, aby přitahovala kreativní lidi a experty nejen z Čech nebo ze Slovenska, ale i z jiných zemí. Je to zapříčiněné i tím, že zde nepůsobí příliš zahraničních institucí. A sama Česká republika je tak malá země, že nemůže generovat dostatek mezinárodně atraktivních institucí. Ale možná se mýlím.

Jak spolu souvisí kopcovitost města, třeba Prahy, a rozdělení do čtvrtí?
Ve Vídni je to dost silný faktor. Vídeňáci moc často nechodí bavit do historického centra, kde je Hofburg a další turisticky zajímavá místa. Využívají spíš kulturní centra, která jsou okolo, a každá čtvrť má svou atmosféru, na základě které je snadno popsatelná nebo identifikovatelná. V Praze myslím žádná významná tvář čtvrtí nebyla. Teprve teď se začíná vytvářet. Měla jsem pocit, že zajímavé kluby a koncertní akce se v Praze dlouhou dobu soustředí výhradně do centra. Teď se nabídka diverzifikuje, to je jenom ku prospěchu.
 
Jaká místa v centru Prahy byste čtenářům doporučila vy?
Určitě Týnskou literární kavárnu, to je zrovna příklad podniku, který je hodně zastrčený. Potom mám ráda Café Louvre, příjemné místo pro setkání v kteroukoli denní dobu. Z hudebních klubů ráda chodím do klubu Vagón.
 
A ve kterém městě byste chtěla v budoucnu žít?
Jelikož jsem rodilý Pražák, tak ideálně v Praze. Je to moje srdeční záležitost, je to město, kde jsem se narodila a vyrostla. Mám ji opravdu ráda.

_MG_9826420.jpg

Jana Vobecká
- působí na oddělení Lokálních a regionálních studií, Sociologický ústav, Akademie věd České republiky
- ​vystudovala demografii na Université de Bourgogne, Dijon ve Francii a na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze
- zabývá se demografickou analýzou, prostorovou dynamikou obyvatel nebo jejich vnitřní migrací
- aktuálně pracuje na Vienna Institute of Demography, Austrian Academy of Science

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!