Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

8 nejlepších světelných instalací SIGNAL festivalu 2015

tisková zpráva | 6. 10. 2015

Třetí ročník festivalu světla SIGNAL, který od 15. do 18. října rozsvítí historické centrum Prahy, nabídne divákům celkem 21 světelných instalací. Pořadatelé signal festivalu volají do světa: "Nenechte si ujít 3D videomapping, hlasem ovládaný světelný tunel či téměř tunovou světelnou síť."  

SIGNAL14_Murmur_Alexander-Dobrovodsky.jpg
 

 

Signal - Prague light Festival 2015

Fresh Films s.r.o.

15.10. - 18.10.

Díky propojení nových technologií s kreativitou českých i zahraničních umělců budou mít lidé opět možnost navštívit ulice hlavního města zalité světlem a barvami. Mezi nejlepší instalace letošního roku patří bezpochyby tři velkolepé videomappingy, z nichž jeden bude trojrozměrný a diváky s 3D brýlemi vtáhne do abstraktního světa světelného umění.

Na několika lokacích budou světlo ovládat dokonce sami návštěvníci, a to buď pohybem, hlasem nebo skrze nové technologie. Vedle videomappingů a interaktivních instalací festival chystá také monumentální světelné projekty. Tím nejlákavějším je obří světelná síť, reagující na geografické aspekty Země, umístěná na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem a SIGNAL Dóm na Klárově, uvnitř kterého bude probíhat 360° projekce.

cathedral_trees.jpg
Cathedral trees​

Optické iluze i emoce promítané na stěnách

Všechny nadšence abstraktního vizuálního umění potěší tři velkoformátové     videomappingy na památky, historické budovy a architektonické skvosty Prahy.

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-01.jpg    Videomapping na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru
Kostel sv. Ludmily je již stálou lokací SIGNAL festivalu a letos jej rozzáří maďarský umělec a průkopník videomappingu, působící pod pseudonymem Bordos Artworks. Jeho projekce s názvem Escape vytvoří na stěnách budovy přesvědčivé humanoidy, kteří si budou diváky jednou podezřívavě prohlížet, jindy se přímo před jejich zraky propadnou kamsi do hlubin prostoru. 

%C4%8D%C3%ADsla/DarkGreen-02.jpg  Videomapping na Palác Kinských na Staroměstském náměstí
Z dílny českého umělce Petra Krejčíka pochází další fascinující videomapping s názvem The Dive, který bude promítán na Palác Kinských, pro jehož rokokovou fasádu byl na míru vytvořen. Společně s hudebním doprovodem Ondřeje Skaly si bude projekce pohrávat s lidským vnímáním a vědomím, kterému zprostředkuje nejprve iluzi klidné vodní hladiny, následovanou divokou digitální bouří, která vyvrcholí v uhrančivé a znepokojivé záblesky.

TheDivebyPetrKrejcik.jpg
The Dive by Petr Krejčík


%C4%8D%C3%ADsla/Claret-03.jpg  3D videomapping na Letohrádek Kinských na Smíchově
Turecká skupina OUCHHH se naopak pokusí vytrhnout Letohrádek Kinských z každodenní reality myšlenkou, že veškerý vesmír je založen na algoritmu, díky kterému žijeme v harmonii. Pomocí tohoto algoritmu, abstraktních prvků a primitivních objektů připraví anaglyfickou 3D projekci, pro kterou budou návštěvníci potřebovat speciální 3D brýle. Technologie využívá schopnost lidského oka vnímat pravým okem něco rozdílného než levým, umožní tak návštěvníkům unikátní audiovizuální zážitek.

Jak si pohrát se světlem?

Na SIGNALu se kreativitě meze nekladou. Proto v centru Prahy vyroste několik interaktivních světelných instalací, ve kterých budou hrát hlavní role samotní návštěvníci. Na Piazzetě Národního divadla roztančí světelné kostky herci, tanečníci i pohybově nadaní diváci, tváře návštěvníků se zobrazí na stěnách Šítkovské věže a pouhým hlasem se rozsvítí vnitřek pomníku na Letné.

%C4%8D%C3%ADsla/purple-04.jpg Interaktivní světelný tunel v podzemí bývalého pomníku Stalin 
Uniknout by nikomu neměla instalace Resonant francouzského umělce Nohista, který se specializuje na experimentální tvorbu, v níž propojuje lidské schopnosti se světelnými prvky. Jeho práci v Letenských sadech bude možné nejen zhlédnout, ale dokonce spoluvytvářet. Uvnitř bývalého pomníku Stalin totiž vznikne temný tunel plný LED žárovek, v němž každý může rozpohybovat světlo pomocí vlastního hlasu a vytvořit tak jedinečnou kompozici světelných efektů.

%C4%8D%C3%ADsla/brown-05.jpg Tváře návštěvníků promítané na Šítkovskou věž u Mánesu
Dalším divácky atraktivním místem bude Šítkovská věž, na které se budou díky technologii RealSense od společnosti Intel zobrazovat 3D projekce tváří jednotlivých návštěvníků. Každý vizualizaci své tváře může doplnit i několika efekty, jako například iluzí bourání věže nebo odkrývání cest do jejích útrob.

faces.jpg
“Faces” powered by Intel Real Sense by 3dsense

Unikáty mezi světelnými instalacemi

To nejzajímavější po videomappigových projekcích naleznou návštěvníci festivalu v prostoru nad náměstím Jana Palacha, kde bude plout světelná rybářská síť. Mezi festivalové instalace se po roční pauze vrací také Petřínská rozhledna, ale pro ten úplně největší festivalový zážitek si návštěvníci přijdou dovnitř SIGNAL dómu.

%C4%8D%C3%ADsla/pink-06.jpg Sedmdesátimetrová světelná síť před Rudolfinum
Další projekt, který rozhodně stojí za vidění, je fascinujícím dílem americké umělkyně Janet Echelman, která se proslavila zejména schopností přetvářet a obohatit městský vzdušný prostor svými pestrobarevnými sítěmi reagujícími na okolní prostředí, vítr, vodu i slunce. Velkolepá sedmdesátimetrová instalace se bude během SIGNAL festivalu vznášet nad hlavami diváků na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem a stane se přitom plátnem pro nevšední světelnou hru měnících se kontrastních barev.

pi.jpg
1.26 by Janet Echelman​


%C4%8D%C3%ADsla/Black-07.jpg Kupole velikosti pětipatrového domu s interiérovou projekcí na Klárově
Velkým lákadlem je také monumentální instalace Sphere – unikátní nafukovací kupole o velikosti pětipatrového domu, která bude stát po dobu konání festivalu na Klárově. Na její vnitřní stěnu se po celé její ploše bude promítat dechberoucí 360° audiovizuální show francouzského umělce Joanieho Lemerciera.


Sphere%281%29.jpg
Sphere


%C4%8D%C3%ADsla/orange-08.jpg  Petřínská rozhledna jako mořská medúza 
V neposlední řadě se diváci mohou těšit na rozsvícení Petřínské rozhledny, která byla jednou z nejoblíbenějších lokací prvního ročníku. Letošní světelný design pro ni připravilo české studio Belcandor, které je známé například díky pyrotechnické instalaci na Vítkově v rámci Pražské muzejní noci či Light designu baru LaFabrica. Již nyní se však Petřínská rozhledna postupně rozsvěcuje díky sbírce na podporu festivalu.

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!