Jiří David
Vizuální umělec a pedagog zabývající se malbou, tvorbou objektů, instalacemi, fotografií, videoartem; zasahuje také do oblasti kritiky a publicistiky. Za studií na AVU v Praze spoluorganizoval Konfrontace, sérii neoficiálních skupinových výstav. Od druhé poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. V roce 1987 založil s umělci své generace skupinu Tvrdohlaví. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti.
K jeho nejznámějším fotosériím patří (první polovina 90. let) „Skryté podoby“ – dvojice portrétů pořízené spojením dvou pravých a dvou levých polovin tváří známých osobností. Poté fotografický cyklus Bez soucitu (počátek roku 2002), kdy „nechal“ rozplakat 17 prezidentů světa. Velký ohlas vzbudily neonové objekty „Záře“ a „Srdce“, umístěné do veřejného prostoru.
David se od roku 1990 čtyřikrát účastnil benátského bienále (Aperto a doprovodné výstavy, vždy na pozvání zahraničních kurátorů), vystavoval na Armory show 2004 v New Yorku, v roli umělce i kurátora figuroval na Prague Biennale 2 a 3. V polovině 90. let působil pět let jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze, kde založil ateliér Vizuální komunikace. Od roku 2002 vede ateliér Intermediální komunikace na UMPRUM Praha, v současnosti na pozici profesora. Vystavuje pravidelně nejen v České republice, je zastoupen v mnoha sbírkách v nás i v zahraničí.