Osobní oběť Jana Palacha v lednu 1969 se stala jedním z nejsilnějších symbolů odporu proti okupaci Československa.
Každoroční uctění jeho památky pak bylo chápáno jako politický čin a v lednu 1989 přerostlo v několik dní trvající protesty, které byly největším projevem občanského odporu proti totalitnímu režimu od počátku 70. let. Jejich brutální potlačení a zásahy policie vedly k dalším protestům, které předznamenaly zásadní změny po 17. listopadu 1989.
I v loňském roce se zvedla velká vlna občanského odporu. Jsou současné protesty a demonstrace, a zejména jejich důvody, srovnatelné s tzv. Palachovým týdnem? Jak česká a slovenská společnost vyjadřuje svůj nesouhlas s dnešním stavem společnosti? Jaká je současná motivace a očekávání? A jaká je odezva ze strany vládnoucí politické garnitury?
Hosté: Daniel Kroupa, politik, filozof a pedagog, Šárka Kružíková, překladatelka a aktivistka, iniciativa Proč – proto!; Mikuláš Minář, spoluzakladatel iniciativy Milion chvilek pro demokracii, Juraj Šeliga, spoluzakladatel iniciativy Za slušné Slovensko.
Moderuje Bára Štěpánová, herečka a moderátorka, jedna z nejmladších signatářek Charty 77 a aktivní účastnice Palachova týdne roku 1989.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.