Hra napsaná na začátku 2. světové války je považována za nejlepší drama slavného nositele Nobelovy ceny za literaturu Alberta Camuse.
Zešílel římský imperátor, pětadvacetiletý Gaius Caesar Augustus Germanicus, zvaný Caligula, poté, co senátoři dbalí významu jeho bohu rovného mocenského postavení nechali zavraždit Drusillu, sestru, s níž udržoval incestní poměr? Nebo, jak se domnívají někteří historici, změnilo se zásadně jeho chování poté, co překonal encefalitidu?
Či – jak se táže snad nejvýznamnější existencionalistický myslitel a spisovatel Albert Camus (1913–1960), zatoužil lidmi zrazený osamělý mladík prozkoumat za cenu sebezničení krajní meze své údajně božské, tedy absolutní moci a ničemu se neodpovídající svobody?
Camusův Caligula hledá nedosažitelný prožitek absolutního souznění s kosmem, programově ponižuje a ničí pořádek světa, za nějž nese odpovědnost, blízké lidi, kteří ho milují či se ho bojí, a provokuje bohy, ve které nevěří právě tak jako ve vlastní božství. Dokáže někdo člověku, který se vyrval ze svého lidství, nastavit meze?
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.