Poznejte osudy 22 korunovaných panovníků. Přijďte a nechte se okouzlit zářivou krásou české historie.
Jaké cesty vedou k Českým korunovačním klenotům?
Říká se, že jednou za život by měl korunovační klenoty spatřit každý správný Čech. Ale už méně se mluví o cestě, která k nim vede. Originální klenoty se vystavují přibližně jednou za pět let. A to s sebou přináší obrovské fronty. Stojíte, čekáte a po osmi hodinách se vám naskytne krátká chvilka, kdy vaše oči spočinou na tom legendárním skvostu. Ale existuje ještě jiná cesta. Pohodlnější.
Prohlédněte si mistrovské repliky
Přijďte se do Zámeckého areálu Ctěnice podívat na mistrovské repliky Českých korunovačních klenotů a další unikáty:
-
korunu,
-
žezlo,
-
jablko Karla IV.,
-
svatováclavský meč
A to není vše – na výstavě vás čeká ještě bohatší podívaná. Jediné, co zde nezažijete, je nekonečná, úmorná a dlouhá fronta.
Připravte se na výstavu, která vypráví příběhy
Během výstavy se ponoříte do fascinujících příběhů našich 22 panovníků a prostřednictvím vystavených exponátů si připomenete dobu, kdy u nás vládli. Vaši pozornost určitě upoutá například Pražské Jezulátko a jeho „módní okénko" nebo vzpomínky na život zasloužilé matky a svérázné císařovny Marie Terezie.
Jací umělci vdechli replikám život?
Jako prvního vám představíme Jiřího Urbana. Šperkaře, jehož díla září stejně jako jeho pověst. Tento umělec tvořil klenoty pro anglickou královnu, kříž pro papeže i repliky do naší expozice. Ale nebyl sám. Ruku k dílu přiložili i uznávaní šperkaři manželé Cepkovi a mečíř Patrik Bárta.
Podle nás můžete návštěvou této výstavy považovat „povinnost každého správného Čecha" za splněnou.
Kéž by byly všechny naše povinnosti tak příjemné jako tato.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.