56. návštěvnická sezóna Leteckého muzea Kbely začne 4. května 2024 slavnostním zahájením.
Tuto sobotu – 4. května – se po zimní přestávce otevřou brány Leteckého muzea Kbely sousedícího s 24. základnou dopravního letectva. Návštěvníci se mohou těšit na nový exponát ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha. Jedná se o vrtulník Mi-35, který ještě nedávno sloužil v Armádě ČR. Zahájena bude také výstava „Rotory nad Afghánistánem“, mapující nasazení vrtulníků Mi v misích Armády ČR. Připraveno je také několik renovovaných předmětů ze stávajících sbírek. Začátek akce je v 10.00.
Ještě nedávno létal ve výzbroji Vzdušných sil AČR, loni byl spolu s dalšími stroji tohoto typu slavnostně vyřazen a nyní díky dobré spolupráci Vojenského historického ústavu Praha s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ČR rozšíří sbírkové fondy Leteckého muzea Kbely. V sobotu 4. května bude při zahájení 56. muzejní sezony velkým lákadlem pro návštěvníky. Řeč je o vrtulníku Mi-35 výrobního čísla 3369 ve speciálním markingu připomínajícím 80. výročí vzniku 311. československé bombardovací peruti RAF. Na obou stranách trupu je vyobrazena hlava tygra, který symbolizuje příslušnost 221. vrtulníkové letky k asociaci elitních „tygřích letek“ NATO.
K dokreslení významu vrtulníků typu Mi pro českou armádu a pro podtrhnutí významu nového přírůstku sbírkového fondu Vojenského historického ústavu Praha připravil tým VHÚ Praha výstavu „Rotory nad Afghánistánem“, která představí působení českých příslušníků Vzdušných sil AČR v nelehkých podmínkách vojenských misí ISAF a Resolute Support. Vystaveny budou zejména předměty z podsbírky Varia-Mise, které byly dosud skryty očím návštěvníků v depozitářích. Většinu z nich předali do sbírek VHÚ sami účastníci zahraničních misí.
Návštěvníky v 10.30 přívítají ředitel Vojenského historického ústavu Praha brig. gen. Aleš Knížek, velitel Vzdušných sil Armády ČR genmjr. Petr Čepelka a velitel 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou brig. gen. Rudolf Straka. Právě odtud pochází nový přírůstek do sbírek VHÚ.
Velkou pomoc získal Vojenský historický ústav od státního podniku LOM Praha na základě dlouhodobé spolupráce. Tentokrát se odborníci LOM Praha podíleli na přepravě stroje z jeho z domovské 22. základny vrtulníkového letectva do Kbel, kde jej zaměstnanci složili opět dohromady. Při zahájení 56. sezony bude vystaven vedle staršího modelu, verze Mi-24D, který pro Letecké muzeum Kbely pro výstavní účely připravili také zaměstnanci tohoto státního leteckého opravárenského podniku.
Mimo vrtulníků se bude na statické ukázce vystaven také zrekonstruovaný letoun Northrop F-5E Tiger II, jehož opravu dokončila v závěru loňského roku společnost Česká aviatická. Jen v den slavnostního zahájení 56. sezony budou vystaveny letouny z depozitáře. Návštěvníci unikátně na venkovní stojánce uvidí MiG-21UM 9332, MiG-21MFN 4405 a Fouga CM-170 Magister.
V muzeu se zavřenými dveřmi se nezahálí
O tom, že pracovníci Leteckého muzea Kbely přes zimu nezaháleli, se návštěvníci přesvědčí také v hangárech muzea. Některé exponáty byly přesunuty, aby uvolnily místo pro další a doplnily expozici zejména na Staré Aerovce.
Důkazem umu restaurátorů Leteckého muzea Kbely je výstavní premiéra letounu Taylor E-2 Cub s výrobním číslem 147, který se do sbírek Vojenského historického ústavu dostal bez křídel již v roce 1969. Restaurátoři jej podle dobové dokumentace postupně dávali dohromady a letos bude poprvé vystaven tak, jak původně vypadal. Jeho pohnutou historii, včetně specifikace, si můžete přečíst v rubrice Exponát dne.
Pečlivé péči restaurátorů byla svěřena Pilotní cvičná kabina PCK-53, která sloužila pro trénink pilotů za letu podle „přístrojů“, tedy bez přímé viditelnosti. V hangáru je vystavena nejen kabina samotná, ale také ovládací pult, který trenažér ovládal. „Návštěvníci si mohou všimnout, že kryt kabiny má jinou barvu než kryt pod trupem trenažéru. Ten kolegové objevili při renovaci ovládacího stolu schovaný v šuplíku, takže na něj nepůsobilo světlo, čili to je původní barva,“ říká vedoucí Leteckého muzea Kbely Miroslav Khol. Mezi řečí podotkl, že při vyjmutí sedačky pilota našli kolegové zapadlou dobovou minci a ve stole časopis Svět sovětů z roku 1962. Při renovaci byla opravena nejdříve samotná kabina následovaná stolem s ovládacím pultem. Důkladné očisty se dočkal kontrolní panel a kabeláž. K ovládacímu panelu v desce stolu naši restaurátoři vyrobili páčky přepínačů, které byly ulámané. Do kontrolního panelu namontovali ukazatel polohy podvozků a klapek.
Pozornosti návštěvníků by rozhodně nemělo uniknout první oficiálně stavěné československé ultralehké letadlo ŠP-1 Špunt, jehož renovace byla o zimní přestávce také dokončena. Špunt vznikal na ČVUT, konkrétně v Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní. Jde o jediný československý ultralehký letoun, který prošel státními letovými zkouškami ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu.
V hangárech staré Aerovky bude vystaven také renovovaný dvouhlavňový kanón Grjazev-Šipunov GŠ-23, který bude v nové sezoně přemístěn k letounu MiG-23BN. Pozorní návštěvníci si všimnou i kanónové lafety z MiGu 15, řezu raketou LR-130 a řezu raketovým motorem SRP-1.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.