Multimediální výstava Modrá Květina - umělecká výstava o významných událostech v historii domu U Hybernů v projekcích.
Vydejte se s námi na pouť do historie! Uhrančivá výstava Modrá květina v Divadle Hybernia vás zavede do důležitých milníků historické Prahy a zejména domu U Hybernů, kde se divadlo nachází. Jedinečná výstava, která zaútočí na všechny vaše smysly a vtáhne do víru událostí!
Staňte se poutníky proti toku času. Za pomocí současných technologií budete součástí dění. Zažijete středověkou povodeň, morovou epidemii, třicetiletou válku a další události, které utvářely podobu Prahy. Díky animacím a dalším efektům prožijete spojení všech smyslů s historií a poodhalíte roušku mystické Prahy.
Audiovizuální výstava „Modrá květina“ režírovaná umělkyní Marií Krajplovou přináší unikátní propojení historických artefaktů, křesťanské symboliky a animace. Těšit se můžete na skvělou podívanou.
Barva v názvu výstavy odkazuje k duchovní symbolice. Modrá byla vždy barvou čistoty a nevinnosti, proto je v ní také nejčastěji zobrazována Panna Maria. Je také barvou zamyšlení (kontemplace) a odpočinku (relaxace), proto je i celá výstava laděná do modrých odstínů.
Autorka na výstavu sehnala v aukcích velké množství dobových dokumentů a materiálů. To, co ve videích trvá pár vteřin je výsledek stovek hodin práce. Jedná se o kombinaci všech záznamových materiálů, které se podařilo sehnat nebo vytvořit a jejich transformace v emotivní obrazy, které každý divák bude vnímat jinak. Nepůjde o historická fakta, ale o jejich zpracování tak, aby se na diváka přenesla fantaskní, někdy až mystická atmosféra celého projektu.
„Výstava Modrá květina odkazuje k historii kláštera, který stál na místě dnešního Divadla Hybernia, o jeho existenci máme však pouze písemné doklady. Původní klášter sv. Ambrože ze 14. století, který byl během husitských válek poničen, věnoval roku 1629, Ferdinand II, řádu irských františkánů. Těm se díky štědrým mecenášských příspěvkům podařilo odkoupit i okolní domy a roku 1637 začali se stavbou nového kláštera a kostela Neposkvrněného početí Panny Marie podle plánu architekta Carla Luraga. Pro mě je důležité přenést na diváka skrze umění unikátní atmosféru tohoto místa, kde kráčely dějiny Prahy, a v jehož architektuře se otiskly důležité historické etapy českého národa,“ říká o práci s historickými prameny k výstavě její autorka Marie Krajplová.
Informace pro návštěvníky:
Součástí výstavy je prohlídka střešní terasy s neuvěřitelným výhledem na Prahu, odkud uvidíte např. Pražský hrad, Obecní dům, ulici Na příkopech, Letnou, Vítkov a další významná pražská místa.
Upozornění: Výstava je umístěná ve foyer Divadla Hybernia a její otevírací doba se může měnit. Časy otevíracích hodin jsou uvedené u každého dne zvlášť na webu divadla, proto prosíme o diváky o důkladnou kontrolu. Pro maximální zážitek z výstavy ale doporučujeme výstavu navštívit minimálně 30 minut před koncem otevírací doby.
Výstava využívá intenzivní světelné efekty a aromatické prvky. Osobám s citlivostí na tyto podněty doporučujeme zvážit svou účast na této výstavě.
Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy