Divadelní inscenace podle biblického apokryfu Karola Sidona.
Okolo roku nula tohoto letopočtu chodil po současném Izraeli zvláštní muž. Kázal o lásce, o Bohu a jeho myšlenky našly mezi lidmi řadu příznivců, stejně tak jako kritiků. Společenský rozkol, který svou touhou po změně způsobil, měl nakonec za následek jeho ukřižování. Chtěl změnu, a nakonec pro svůj nový zákon zemřel. Z příběhů o smrti Ježíše Krista jsou známy především dvě osoby, které údajně mají nést největší vinu za jeho smrt.
V původně rozhlasové hře Karola Sidona z roku 1968, textu silně políbeném tehdejší touhou po svobodě a vojenskou okupací Československa, se diváci dozví další interpretaci tohoto příběhu západní civilizace.
V budově je tma, do oken narážejí zrnka písku a dva muži spolu hovoří. Mluví o muži, tedy spíš o chlapci, který přišel z pouště. Co byl vlastně zač? Svobodomyslník? Duchovní reformátor? Nebo náboženský fanatik? V každém případě se jmenoval Ježíš Kristus a kázal o Bohu a lásce. A teď je po smrti a jeho tělo leží v koutě tmavého příbytku. Jak se k tomu postavit, když v jeho ukřižování oba muži sehráli svou roli?