Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
04
září

MÁ vlast – pocta české krajinomalbě

Pražský hrad

zpět na výpis akcí
 

Na výstavě sami uvidíte krásu krajiny ztvárněnou našimi nejlepšími malíři. 

Začátek:04. 09. 15
Konec:01. 11. 15
Čas:10:00 - 18:00
Kategorie: kultura|galerie

Otevírací doba:
Po - Ne: 10.00 - 18.00

Spolek výtvarných umělců Mánes se stal iniciátorem a spolupořadatelem společně se Správou Pražského hradu výstavy MÁ VLAST – POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ, která bude probíhat v Jízdárně Pražského hradu v září až listopadu tohoto roku. Dovolte mi na úvod napsat pár slov.

Spolek výtvarných umělců Mánes vznikl v roce 1887 a existuje dodnes. Členy spolku byli od samého počátku ti nejlepší výtvarní umělci své doby. Vždyť prvním starostou se stal Mikoláš Aleš a spolek se hned při vzniku přihlásil k odkazu Josefa Mánesa.

Každý umělec se musí zabývat otázkou, odkud jde a kam. Pokud hledá odpověď, musí znát svou historii, zem, své předky. Jednou ze základních hodnot je vztah k vlasti. V současné době, v globálním světě bez hranic, ale také bezbřehosti, se stává slovo vlast, ve smyslu hrdosti a náležitosti, polemickým a vyzývá k diskusi. Vlast je synonymem krajiny a krajina tichým svědectvím našich dějin - místo, které vlastníme v srdci i na zemi.

A právě náš spolek je důkazem a součástí tohoto slova. S.V.U. Mánes od svého počátku sdružoval malíře, sochaře, architekty, skláře, kunsthistoriky a stal se součástí našeho kulturního a společenského života. Zároveň vždy, v celé své historii trvá na kvalitě a prověřených hodnotách. Svou autoritou pomáhal budovat vlastní stát. Je spolkem masarykovským a vedle svého vlastenectví „otvíral okna do Evropy“. Proto i na výstavě MÁ VLAST – POCTA ČESKÉ KRAJINOMALBĚ je většina prezentovaných děl pracemi „mánesáků“.

Výstava takového rozsahu a kvality je zde poprvé. Jediná srovnatelná expozice s naší současnou byla uspořádána před dvaatřiceti lety! akademikem Jiřím Kotalíkem ve Valdštejnské jízdárně. Jsem přesvědčen, že česká veřejnost po desetiletích naprosté vyprahlosti a marného čekání na umění, které je pro člověka a není odtrženo od jeho podstaty, ocení tuto chvíli a možnost zhlédnout ta nejlepší díla vzniklá v průběhu 18. – 21. století. Pozorný divák pochopí, že poslední století a čtvrt jsou dějiny naší kultury a výtvarného umění provázány se Spolkem výtvarných umělců Mánes tak silně, že lze prohlásit: S.V.U. Mánes je neoddělitelným fenoménem české kultury a umění. Když řekneme Mánes, mluvíme o nejlepších umělcích tohoto národa.

Posuďte sami: Mikoláš Aleš – první starosta spolku, Bauch, Benda, Beneš, Braunerová, Blažíček, Boettinger, Bílek, Cimbura, Čapek, Dvořák, Eliáš st., Engelmüller, Filla, Fragner, Gočár, Gutfreund, Grus, Havelka, Hejna, Hoffbauer, Adolf Hoffmeister, Holan, Holub, Holý, Honsa, Hudeček, Hubáček, Chochol, Istler, Janák, Janeček, Jíra, Jiránek, Jurkovič, Justitz, Jiroudek, Kafka, Kaloč, Kalvoda, Kaván, Klimeš, Kodet, Koníček, Kotěra, Kremlička, Kuča, Kuba, Kubín, Kubišta,Kupka, Kysela, Lada, Liesler, Lauda, Lolek, Makovský, Masaryk, Mařatka, Muzika, Nechleba, Nejedlý, Novotný, Nowak, Paderlík, Panuška, Piskač, Plečnik, Preissig, Preisler, Procházka, Prucha, Rabas, Rada, Radimský, Ronovský, Schwaiger, Sklenář, A.Slavíček, J.Slavíček, Stefan, Stretti, Sucharda, Svoboda, Svolinský, Sychra, Šaloun, Šíma, Šimoun, Špála,Špillar, Štursa, Tittelbach, Štýrský, Švabinský, Toyen, Trampota, Trnka, Ullman, Uprka, Wachsman, Zábranský, Zrzavý, Žufan a mnozí další.

Pražský hrad
Tel:
Pražský hrad
Praha 1, 119 08
Navigovat
MHD

Další akce pořadatele:

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.

Doporučujeme vyzkoušet: