Vernisáž: 24. 3. v 19:00
Výstava: 24. 3.–7. 4., otevřeno denně 14–20 hodin
Dernisáž: 7. 4. ve 20:00
Vstupné: dobrovolné
Výstava Symposium na statku Františky Jirousové na téma rituály, slovanské a germánské mýty, výjevy z toho a jiných světů polapené je kompilací výstupů a záznamů z této prazvláštní akce, jakéhosi setkání mixu lidí ze střední a severní Evropy na již zmíněném místě a to v posledním srpnovém týdnu roku 2024.
Lidé, kteří se zde setkali, se zpravidla vůbec neznali a nespojovalo je nic, než zvědavost a otevřenost mysli. Motivem tohoto setkání byla jednoduchá teze: Pakliže lidský mozek byl schopen prostřednictvím rituálů a magie ovlivňovat skutečnost, měl by toho být schopen i v této naředěné době, přestože obecná důvěra v tyto schopnosti již zmizela a stejně tak umění takové příkazy a prosby vesmíru přednášet. To jsme si na konci pobytu vyzkoušeli a chceme to návštěvníkovi nejen zprostředkovat, ale i mu umožnit si to vyzkoušet v sakrálním prostoru staré synagogy. Součástí pobytu bylo hraní si se starogermánskou mytologií a mytologií obecně, na výstavě jsou ke shlédnutí výstupy jako krátký film – Píseň o Nibelunzích, fotografická série Souboj bohů o svět, Vítězství nad obry, Výjevy z Eddy, a záznam pro symposium pořádaných přednášek světových kapacit na téma starogermánského ale i řeckého mýtu.
Účastníky symposia byli Lukáš Prokůpek, Aneta Fodorová, Karel Černošek, Lukáš Kosek, Františka Jirousová, Jiří Kniha, Fabian Zeidlitz, Dominika Miklar, Ewa Zurakowska, pes Barnabáš, kocouři Žolík a Frodo.
Symposium bylo realizováno díky podpoře Next Generation EU, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky.
Výstavu ve spolupráci se Simeonem Hudcem připravili Lukáš Prokůpek a Aneta Fodorová.
Výstava vznikla díky podpoře Státního fondu kultury, Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Prahy 8.