Víme, že pražské zdi obsazují vetřelci. A víme také kde.
Street artové umění najdete v každém městě a Pražan na jeho nejrůznější podoby v ulicích hlavního
města jistě také narazil. Pomiňme teď graffiti a zaměřme se na plastické instalace. Ve světě s nimi prorazil
umělec Invader, když přišel s vesmírnými vetřelci. V Praze se zviditelnil Point alias Jan Kaláb s dráčky.
My víme, kde v Praze tyhle roztomilé vetřelce najdete. Jestli ale víte i vy, kde je najít, napište nám to na citybee@citybee.cz.
Napsala: Kateřina Dubnová
Francouz, který si říká Invader, se při tvorbě městských vetřelců nechal inspirovat populární počítačovou hrou z roku 1978 Space Invaders. Začal vytvářet mozaiky tvorů z této arkádové hry a instalovat je po městě. Tím odstartoval jeden z nejznámějších druhů pouličního umění za poslední desetiletí. I k nám do Prahy se pouliční umění pomalu dostává, jak se dočtete o něco níž. Prvního „invadera“ umístil umělec v roce 1988 v Paříži, kde žil. V tomto městě najdete příšerek nejvíc. Poté rozšířil invazi po dalších 31 francouzských městech. Vesmírnou invazí je už ale zasažen i Londýn, Ženeva, Řím, Berlín, Barcelona, Vídeň, Amsterodam nebo Instanbul, ale i Sao Paolo, Los Angeles, New York a Tokio. Podrobnou mapu Invaderových mozaik najdete na této internetové stránce.
Jednotlivé kostičky reprezentují pixely a vyrábí se v nejrůznějších barevných provedeních. Je těžké je zničit nebo odstranit, odolají i nepříznivému počasí. Jejich umístění není náhodné, ale řídí se nejrůznějšími kritérii. Může jít o estetický vzhled a strategické místo nebo musí vetřelcíci do prostředí zapadat koncepčně. Jejich instalace není záležitostí pěti minut. Umělec si ve městě nejdříve vytipuje místa, na která mozaiky instaluje, a pak musí polohu nového invadera zanést do mapy, což mu dohromady zabere nejméně týden. Vetřelci se rádi předvádějí na místech, kudy chodí hodně lidí, ale umí se schovat i do méně navštěvovaných lokalit. Často je najdete dost vysoko nad zemí na zdech domů, či výrazných staveb. V roce 1999 umístil Invader jednoho vetřelce na písmeno D ze slavného nápisu Hollywood. Postupně začal přidávat vetřelce i na další písmena.
Do Prahy Invader ještě nezavítal, ale má tu šikovné následovatele. Na zdech objektů metropole můžete najít nejrůznější roztodivnosti. Nejvýrazněji se do podvědomí Pražanů zapsal Jan Kaláb , který po metropoli rozmístil dráčky – pointíky. Zrovna on je příkladem umělce, který začínal na ulici a nakonec to dotáhl až do galerie. Dráčky mu vystavili v Trafačce a teď už svá díla instaluje po celém světě.
Další street artové ozdoby ale můžeme vidět i z tramvajové zastávku ve směru do centra na I.P. Pavlova nebo při
vstupu do metra na stanici Náměstí Míru, kde visí modrý medvídek. Podobný, ale černý pak najdete i pokud na zastávce
Vyšehrad půjdete směrem od Kongresového centra nadchodem před Nuselským mostem. Jestli vás baví v ulicích objevovat
uměleckou Prahu, prohlédněte si stránky zaslepenapraha.cz. Najdete tam galerii dalších streetových děl.
Oblíbeným městem všech umělců je už zmíněné New York City. Jako by jeho kosmopolitní ulice nebyly dostatečně
cool a různorodé, snaží se je vyzdobit i svými díly. Po mnoha letech boje s úřady se také Tomovi Otternessovi podařilo
umístit svoje bronzové panáčky do stanice metra 14th Street – 8th Avenue. Dojedete tam metrem A, C, E nebo L. Sošky
mají zobrazovat obyvatele New Yorku v každodenních, ale zároveň trochu obskurních situacích. Prostě přesně tak,
jak byste to v New Yorku čekali.
Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.
Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.