Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

V Izraeli se po Masarykovi jmenují ulice, náměstí i vesnice, říká Lukáš Přibyl

poznání | 17. 7. 2013

Už čtyři roky na ulici Zeitlin v Tel Avivu funguje České centrum, skrze které proudí k židovským i arabským obyvatelům Izraele naše kultura. Její tok teď ani ne půl roku usměrňuje nový ředitel zdejšího centra - Lukáš Přibyl. Stejně jako ředitelé ostatních Českých center po světě se i on snaží české umělce a projekty zapojit do zdejších aktivit a míst. Sám ale říká, že Izrael je rozlohou menší než Morava, takže akce nepořádají jen v Tel Avivu, ale v řadě dalších měst. Svoji aktivitu teď hodlají rozšířit i na palestinská území. Nechte se od Lukáše Přibyla pozvat do druhého největšího města v Zemi zaslíbené.

Připravila: Eva Samšuková

[546192_445606_zeitlin.jpg]

Na co byste návštěvníky v nejbližší době do Českého centra pozval?
Je toho víc – od veliké přehlídky českých filmů v několika izraelských městech a Palestině, přes kulinářskou šou, český stánek na jeruzalémském festivalu uměleckých řemesel, společný projekt Teatru Novogo Fronta a místního divadla Clipa, až po koncert Psích vojáků.
 
Z jakého projektu jste měl v poslední době radost?
Nedávno tu vyšel překlad knihy Jáchyma Topola a jeho veřejná čtení měla velký úspěch, z čehož jsem samozřejmě měl radost. Potěšilo mě ale, když mi Jáchym řekl, že ho návštěva Izraele inspirovala k napsání povídky. Když návštěva v Izraeli obohatí nejen místní publikum, ale i daného českého umělce, je to znamení, že naše práce má smysl.
 
[PHOTO_LUKASPRIBYL_1_BW_by_SARAHSHATZ.jpg]Jaké tři vlastnosti má váš Tel Aviv?
Je bílé, energické, s espritem.
 
Můžete jednu z nich víc popsat?
Bílé město se Tel Avivu říká, protože je tu největší koncentrace architektury stylu Bauhaus na světě. Proto je centrum města chráněno UNESCO. Díky své architektuře Tel Aviv působí lehkým, vzdušným, přístupným, přátelským a moderním dojmem.
 
Jak Čechy vnímají obyvatelé Izraele?
Velmi pozitivně. Prezident Masaryk, po kterém se tu jmenují vesnice, ulice, náměstí i kavárny, podporoval vznik Státu Izrael a byl tu už v roce 1927. Na jeho syna Jana tu vzpomínají jako na zachránce Židů za druhé světové války. Bez vojenské pomoci Československa by se Izrael v roce 1948 jen stěží ubránil obrovské přesile arabských armád, které chtěly nově vzniklou zemi zničit. Prezident Havel byl v Izraeli několikrát a vztahy mezi ČR a Izraelem jsou nadstandardní. Mnoho Izraelců k nám také rádo jezdí.
 
Tipy na použití Tel Avivu od ředitele ČC Lukáše Přibyla:

Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpg

Kavárny ve starém přístavu, který se poté, co přestal sloužit svému účelu, změnil na pobřežní promenádu.

 
Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpg

Bauhaus center, ve kterém je představena fascinující historie architektury města plného stromořadí a zeleně, které vzniklo doslova z ničeho a na písku, stejně jako lidí, kteří je vybudovali.

 
Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpg

Telavivské muzeum umění je zajímavé nejen svými budovami, ale hlavně tím, co je uvnitř. Jak stálá expozice, tak dočasné výstavy jsou mimořádně kvalitní a člověk tam snadno stráví celý den. 

[telaviv.jpg]

Seriál Česká centra po světě:



přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!