Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Každý může být mobberem - třeba na polštářové bitvě

zábava | 21. 11. 2012

Už i v Praze jste se mohli octnout "v tom". Uprostřed flashmobu. Kvantum lidí kolem vás a všichni dělali stejnou divnou věc. Třeba zmrzli v pohybu, nebo se začali mlátit polštáři, zpívat nebo tancovat. A přesně to je flashmob - výraz pro tajně plánovanou masovou akci, při které všichni dělají to samé, ačkoli jim nikdo neříká co přesně, a kolemjdoucí jsou v Jíříkově vidění. A to tím spíš, že akce v jeden moment bleskurychle skončí a účastníci se pokojně rozejdou. I Praha už má svoje flashmoby, ačkoli občas nevydařené. Na jeden z nich - Pillow Fight - můžete zajít 25. listopadu na Staromák. Nezapomeňte si schovaný polštář!

Napsala: Johana Fundová

5jepg.jpg

Podle těch, co se o flashmoby zajímají, se první akce uskutečnila v roce 2003 v New Yorku. Jednalo se o hromadné nakupování v obchodě Macy's a aby se předešlo prozrazení, dostávali zájemci o účast na flashmobu instrukce jedině po různých barech na Manhattanu. K organizaci nákupu se přiznal Bill Wasick, tehdejší editor Harper's Magazine. Od té doby probíhají ročně stovky flashmobů po celém světě. Ani Praha není výjimkou, i u nás je hodně mobberů - účastníků flashmobů. Mezi populární pražské flashmoby a zároveň jeden ze základních druhů patří zmrznutí lidí.

Ideální místa jsou náměstí, nádraží a obchodní centra
Aby se dosáhlo dobrého efektu, mělo by zmrznutí proběhnout tam, kde se pohybuje hodně kolemjdoucích. Ideálním místem jsou různá náměstí, nádraží a obchodní centra. "Freezing Prague, předvánoční polštářová bitva a Bublifukový den patří k největším pražským flashmobům," tvrdí Ivan Kutil, který se organizování flashmobů věnuje. Svůj první flashmob Bublifukový den vymyslel před třemi lety a nakonec se z něj stala tradice - první školní den dorazí skupina lidí na Staroměstské náměstí a společně pouští bubliny.

4jpeg.jpgDnes je organizace flashmobů díky sociálním sítím jednoduchá. Na Facebooku stačí založit "event", vysvětlit základní pravidla a pozvat přátele, kteří pozvou další kamarády. Během listopadu byla takhle naplánována akce Gangnam style, na kterou se na sociální síti přihlásilo přes dva tisíce lidí a která měla proběhnout na Václavském náměstí. Organizátoři však od začátku měli problémy s hudbou. S flashmobem, který má být před vypuknutím akce nenápadný, to nemělo nakonec nic společného. Jakoby pořadatelé neměli s podobnou akcí žádné zkušenosti. Přitom flashmoby rozhodně nejsou v Praze novinkou. "První akce proběhly v České republice zhruba před deseti lety. Tehdy je organizovali lidé kolem serveru maslo.cz. Pamatuji si, že mě zaujala akce, kdy se skupina lidí - asi 20 až 30 - shromáždila u výlohy McDonald's ve Vodičkově ulici a koukali dovnitř. Mluvilo se o hack reality - tedy narušení běžného shonu dne," vypráví Ivan.

Sledujte sociální sítě
Jestli pořád nevíte, zda se někdy flashmobu účastnit, rozhodně jděte. Bude to zážitek a pobavíte se. Stačí sledovat sociální sítě a poptat se kamarádů. Polštářová bitva v centu Prahy už proběhla mnohokrát. "Nejzábavnější je pozorovat lidi, kteří netuší, o co se jedná, a snaží se zjistit více. Na druhém pomyslném břehu jsou účastníci, kteří mají radost, že jsou součástí celku. Hranice mezi těmito skupinami je hrozně tenká. Pohledy, úsměvy a radost jsou pro organizátory k nezaplacení," vysvětluje Ivan Kutil své nadšení pro flashmoby.

Dobrou zprávou také je, že zákon o shromažďování vzniknul už dávno a na akce jako jsou flashmoby a podobná shromáždění nemyslí. Jestli chcete nějaký flashmob uspořádat, nemusíte ho tedy hlásit, ale raději si zavolejte na městský úřad a ověřte si, jak je to s konkrétním místem. Každé město to má jinak. A hlavně - organizátor může mít opletačky, pokud se při samotném flashmobu budou porušovat zákony a dojde třeba k výtržnictví a nepořádku. To se stalo při pokusu o Gangnam Style - účastníci na Václavském náměstí chodili po záhonech. 

jpeg%282%29.jpgA co další metropole?
V Londýně patří k nejlegendárnějším flashmob, který proběhnul v roce 2006. V londýnském metru se sešly davy lidí a pustily se do tance. Flashmobu se ale účastnilo tolik nadšenců, že celou akci nakonec musela ukončit policie. Není se čemu divit, když například na stanici Victoria Station tančily přes čtyři tisíce lidí. Všude po světě jsou také populární polštářové bitvy, 22. března 2008 byl dokonce vyhlášen Mezinárodním dnem polštářových bitev. V New Yorku, Kodani, Dublinu, Los Angeles a dalších velkých městech po celém světě se polštářem mlátily desetitisíce lidí.

Mezi další plánovaný flashmob v blízké době patří "Mall dance", který by měl proběhnou 30. listopadu. Místo je zatím tajné, ale určitě se vyplatí sledovat profil události na Facebooku.

Přečtěte si také:
Jak s námi šéfkuchař prošmejdil pražské viettown SAPU
Worcester jako špageta, mango jako žloutek. To je molekulární kuchyně
Pecka týdne: Kryštof, Tata Bojs, Skyline a jejich bubeníci - půjdou na STOMP?

 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!