Ten největší festival v ulicích Prahy. Hudba, tanec, nový cirkus a divadlo - letos již počtvrté.
THePETEBOX (UK), DVA, Vladimir 518, N.O.H.A. DJ set, Circus Brothers, Mucha solo, Ondřej Ruml, Pio Squad, ESINAM (BE), Noisy Pots, Natasha Cook Jenkins (UK), Afu-Ra (USA), Lazer Viking, Floex DJ set, KillieKrankie, Cocoman & MessenJah, Shizzle Orchestra, Mala Ruckus, The MayHems + mnoho dalších koncertů a buskerských vystoupení!
V posledních letech se fenomén buskingu stává napříč celým světem stále více populární a oblíbený. Kvůli pražské vyhlášce však v ulicích metropole došlo k utichnutí většiny kvalitní produkce. Vyhláška zakazuje provozování pouličního umění na více než polovině území Prahy 1 a dalších zajímavých lokalitách, použití bicích a rytmických nástrojů, žesťových nástrojů, použití zesilovačů a mnohé další.
Nešťastné znění vyhlášky kromě těchto striktních omezení a faktických chyb též obsahuje řadu nejasných formulací – např. zakazuje hlasité nástroje, etnické nástroje či nástroje vydávající vysoké tóny.
Uličník proto chce i letos představit široké veřejnosti krásu pouličního umění a poukázat na to, že tato forma plošné regulace není správným krokem. V roce 2016 bylo v rámci festivalu nasbíráno více než 5 000 podpisů petice za úpravu vyhlášky MHMP upravující pouliční umění. Zastupitelstvo hl. m. Prahy se však do dnešního dne k petici nevyjádřilo.
Od té doby organizátoři festivalu v čele s Uličníkem vedou dlouhé diskuze s politickými představiteli na magistrátu i městských částech Prahy. Festival Praha Žije Hudbou otevírá toto téma široké veřejnosti i médiím a ukazuje, že pouliční umění může městu i jeho obyvatelům mnohé přinést a zároveň ho lze provozovat ohleduplně.
Cílem je v první řadě odstranit z vyhlášky chyby a neopodstatněná nařízení omezující většinu kvalitní pouliční produkce. Dlouhodobým cílem je pak změnit celkový postoj města k pouličnímu umění, jenž ho bohužel v současnosti vnímá jako „činnost, jež může narušit veřejný pořádek v hl. městě Praze“ (§1 vyhlášky MHMP). Čím dál více se ukazuje, že právě široká podpora veřejnosti, kterou se festival snaží získat, je klíčová pro politická jednání o změně vyhlášky.
Festival pořádá Nerudný fest.cz, který stojí i za mnoha dalšími eventy a festivaly, mimo jiné například Mladí ladí jazz, Student Fest nebo Festival svobody.
Tato akce má více míst konání po Praze
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.