Město v mapách, grafech a číslech. Prodlouženo do konce března!
Otevírací doba:
Po: 11.00-18.00
Út-Ne 9.00-18.00
Jaké je věkové složení obyvatel Prahy? Kolik dětí tu bude žít v roce 2050? Jak je na tom vaše čtvrť s čistotou ovzduší? Kde v Praze žije nejvíce psů a které policejní oddělení řeší nejvíce trestných činů? Odpovědi na tyto i další otázky nabídne výstava Znáte Prahu? Město v mapách, grafech a číslech, která se (nejen) Pražanům otevírá 1. října v Sále architektů na Staroměstské radnici. „V Sekci prostorových informací sbíráme a vyhodnocujeme data, která pomáhají správě města co nejlépe rozhodovat,“ říká Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy. „A o ty nejzajímavější data a informace se nyní chceme podělit s veřejností.“
Návštěvníci se tak dozvědí třeba to, že 72 % návštěvníků Městské knihovny v Praze jsou ženy. Nebo že průměrný obyvatel Prahy vyprodukuje ročně 334kg směsného odpadu, který je následně téměř ze čtvrtiny vytříděn. Případně že 56 % domů v Praze má výšku menší než 10 metrů a 60 % z jejich celkového počtu je dvoupatrových. K vidění tu budou i nejrůznější mapy Prahy – mapa hustoty osídlení, mapa kanalizační sítě či hluková mapa a další.
„Chtěli jsme data představit přístupnou a zábavnou formou. Kdo bude mít zájem otestovat své znalosti a schopnost orientace v mapách, může si v expozici vyhledat pár úkolů a zkusit na ně odpovědět. Velký důraz jsme kladli také na originální výtvarné zpracování, jehož autorem je grafik Roman Černohous,“ uvedl mluvčí institutu Adam Švejda.
Výstava však nenabízí jen data zábavná či kuriózní. Skrze grafy, čísla a mapy tu totiž probíhá hledání odpovědí na otázky, kdo jsou dnešní obyvatelé Prahy, jak žijí, jak bydlí a jak se po svém městě pohybují – a jak je možné, že celý složitý organismus lidí, budov, silnic, kolejí, parků, elektrických vedení a telefonních sítí či kanalizací vůbec funguje. „Stejně jako jiné výstavy, které pořádáme, je i na Znáte Prahu? vstupné zdarma,“ dodává Švejda. „Seznamovat Pražany s děním v jejich městě chápeme jako jeden z důležitých úkolů Institutu plánování a rozvoje.“ Návštěvníci se mohou těšit i na doprovodné programy.
Výstava byla prodloužena do 31. března 2016 v Sále architektů na Staroměstské radnici.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Vybrali jsme nejlepší zmrzlinárny v Praze, nejen v centru, ale i dál od řeky. Ochutnat můžete klasickou zmrzku, parlorky (tedy cookies se zmrzlinou) i lahodný sorbet.