Výstava bourající klišé, že Franz Kafka byl „světem unavený člověk, kterého sžíraly bizarní fantazie“.
Slavný spisovatel praktikoval k zakoušené existenciální úzkosti svobodný, hravý přístup a koneckonců byl sám poměrně aktivním sportovcem. Výstava v této perspektivě přistupuje ke Kafkovým deníkům i korespondenci, literárním textům mnohdy tematizujícím prvek hry a pohrávajícím si se čtenářem, k jejich tvůrčímu uchopení v různých hudebních a výtvarných žánrech, i ke svrchovaně „translačnímu“ umění – překladu.
Vedle unikátních dokumentů, rukopisů a fotografií budou na výstavě k vidění – a slyšení – díla Jana Baucha, Jaroslava Róny, Ivana Urbánka, Otty Coestera, Petr Nikl, Alberta Schamoniho, Vladimíra Holuba, Andyho Warhola, strojopis překladu Bohumily Grögerové Kafkovy povídky Venkovský lékař či hudební skladby Maxe Broda a Jana Klusáka.
Autorem koncepce výstavy a textů je germanista Štěpán Zbytovský, kurátorkami Alena Petruželková a Vilma Hubáčková.
Vernisáž:
Vernisáž začíná v 18 hodin. Vstup zdarma
Hlavní letošní výstava Muzea literatury Hry Franze Kafky si žádá osobitou a hravou vernisáž. Můžete se těšit na baletky a akrobaty včetně provazochodců na laně mezi budovami, protože my všichni jsme metaforičtí chodci nad hlubinou. Vše za hudebního doprovodu v duchu Kafkovy doby. O výstavě bude hovořit i její autor Štěpán Zbytovský, přítomny budou též kurátorky Vilma Hubáčková a Alena Petruželková.
Výstava stylizovaná jako procházka tělocvičnou bourá klišé, že Franz Kafka byl „světem unavený člověk, kterého sžíraly bizarní fantazie“. Slavný spisovatel praktikoval k zakoušené existenciální úzkosti svobodný, hravý přístup a koneckonců byl sám poměrně aktivním sportovcem. Výstava v této perspektivě přistupuje ke Kafkovým deníkům i korespondenci, literárním textům mnohdy tematizujícím prvek hry a pohrávajícím si se čtenářem, k jejich tvůrčímu uchopení v různých hudebních a výtvarných žánrech, i ke svrchovaně „translačnímu“ umění – překladu.
Vedle unikátních dokumentů, rukopisů a fotografií budou na výstavě k vidění – a slyšení – díla Jana Baucha, Jaroslava Róny, Ivana Urbánka, Otty Coestera, Petra Nikla, Alberta Schamoniho, Jana Lukase, Vladimíra Holuba, Andyho Warhola, strojopis překladu Bohumily Grögerové Kafkovy povídky Venkovský lékař či hudební skladby Maxe Broda a Jana Klusáka.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.