Přidušené město: 68–89
CAMP – Centrum architektury a městského plánování
zpět na výpis akcíProjekce vytvořená na základě knihy fotografa a historika T. Pospěcha ukazuje neznámé a zapomenuté snímky K. Bucháčka a M. Hlaváčka.
Každodenní život v ulicích Prahy, oslavy, demonstrace i sametová revoluce. Projekce vytvořená na základě knihy fotografa a historika Tomáše Pospěcha k příležitosti oslav dne za svobodu a demokracii ukazuje neznámé a zapomenuté snímky Karla Bucháčka a jeho přítele a kolegy Miroslava Hlaváčka. Autoři nemohli za svého života, v době komunistického Československa, svoji práci představit veřejně. Jejich fotografie citlivě zaznamenávají, jaký byl život ve městě během normalizačního režimu i snahu lidí se s ním vypořádat.
Karel Bucháček (1932–2008) i při své náročné profesi matematika, podrobně a přitom nepopisně, s důrazem na osobité vidění, zachytil invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. V následujících letech normalizace fotografoval život na nově vystavěném panelovém sídlišti v Praze-Bohnicích, asanaci části Žižkova, Holešovic a dalších čtvrtí Prahy včetně centra poznamenaného stavbou metra, prvomájové oslavy, matějské poutě, dostihy ve Velké Chuchli, celonoční čekání ve frontě na nové televizory nebo hry dětí na ulicích. Zachytil ale také protirežimní demonstrace v letech 1988–1989, blahoslavení sv. Anežky, rozehnání demonstrace na Národní třídě, sametovou revoluci, volbu Václava Havla prezidentem a jeho uvítání po příjezdu z projevu z Kongresu Spojených států. Tento pražský deník Karla Bucháčka je rozsahem záběru a snahou o systematické pokrytí každodennosti i osových událostí v Praze ojedinělý.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.