Svatojánské slavnosti Navalis jsou nápodobou původních pražských barokních slavností pořádaných od roku 1715.
Už po patnácté v obnovené tradici se v Praze budou od soboty 13. května do pondělí 15. května konat Svatojánské slavnosti NAVALIS. Vltava v blízkosti Karlova mostu se tak opět stane místem, kde se stejně jako v barokní době uskuteční vodní koncert. Slavnosti navíc letos připomenou 630 let od mučednické smrti sv. Jana Nepomuckého.
Program slavností zahájí Svatojánské sympozium, které se bude konat v sobotu 13. května od
14 hodin v Arcibiskupském paláci. „Představíme zde novou knihu MUSICA NAVALIS – Dějiny slavností a kultu sv. Jana Nepomuckého, což je jediná publikace, která popisuje svatojánský kult od středověku po současnost,“ říká pražský převozník a ředitel muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.
Právě Jan Nepomucký, jenž je celosvětově nejznámějším českým světcem, je také jedním z patronů italských Benátek. „Každý rok proto zveme do Prahy benátské gondoliéry a veslaře, a letos poprvé ozdobí Vltavu historické benátské plachetnice,“ zmiňuje Bergman. Návštěvníci NAVALIS si v neděli 14. května od 14 do 18 hodin u Hergetovy cihelny budou moci plavbu na těchto lodích, které jsou ve vlastnictví aristokratických rodin z Benátek, zdarma vyzkoušet.
Slavnosti vyvrcholí v pondělí 15. května, kdy svatojánské procesí povede Banderium z Kunovic, které je dle tradice ochranou pro panovníka či biskupa. Kladrubský hřebčín vypraví původní arcibiskupský kočár s reprezentativním čtyřspřežím kladrubských hřebců. „Arcibiskup pražský požehná v 16.30 jezdcům a koním z balkónu Arcibiskupského paláce, od 17.30 bude sloužit v katedrále slavnostní mši svatou. V 19:45 odstartuje regatu historických závodních veslic symbolicky benátským praporem od mřížky, kde podle tradice svrhli tělo sv. Jana Nepomuckého,“ uvádí Bergman. Regaty se zúčastní i bývalí čeští reprezentanti v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.
Pět hvězd svatého Jana Nepomuckého
Večerní koncert na hladině Vltavy zahájí seskok pěti osvětlených parašutistů. Šestý parašutista, Marek Rahbani, proletí pod obloukem Karlova mostu, kde bylo podle tradice tělo Jana Nepomuckého svrženo do Vltavy. „V období baroka, byly tzv. vodní hudby, musicae navales, komponovány vždy pro jednotlivé ročníky slavností, dle tohoto kánonu i v roce 2023 zazní již pošesté autorská hudba skladatele Kryštofa Marka,“ vysvětluje Bergman. Skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek představí svou symfonickou skladbu Pět hvězd svatého Jana Nepomuckého, na které s Markem spolupracoval P. Miroslav Herold SJ. Autorem námětu skladby je Vojtěch Pokorný, předseda Svatojánského spolku a Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu.
Program NAVALIS:
Sobota 13. května
10:00 Spouštění benátských lodí na hladinu Vltavy u Hergetovy cihelny
14:00 Svatojánské sympozium: uvedení nové knihy Musica Navalis – Dějiny slavností a kultu sv. Jana Nepomuckého (Arcibiskupský palác)
Neděle 14. května
14:00 – 18:00 Benátské odpoledne na Hergetově cihelně
Pondělí 15. května
14.30 Slavnostní zdobení koní na Hradčanském náměstí
16:30 Žehnání jezdcům, koním a poutníkům na Hradčanské náměstí
17:30 Slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava
19:00 Svatojánské procesí na Karlův most
19:45 Regata lodí, seskok parašutistů, plavba otužilců u Karlova mostu
20:00 Pobožnost v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí
20:30 Světová premiéra symfonické skladby Pět hvězd sv. Jana Nepomuckého Kryštofa Marka pod Karlovým mostem
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.