Až hororově laděná inscenace inspirovaná životem a tvorbou Edgara Allana Poea.
Edgar Allan Poe i postavy z jeho magického světa ožívají v inscenaci Laterny magiky, která v sobě mísí tanec, zpěv, původní hudbu, hru na nástroje, výraznou scénografii i vizuální kostýmy, objekty či loutky.
„Ten kdo nikdy neupadl do vytržení, nikdy nespatřuje neznámé paláce a příšerně povědomé tváře v žhavém uhlí, nevidí truchlivé přízraky plující vzduchem, které nikdo další nemůže spatřit, nerozjímá o vůni neobyčejné květiny, jeho mozek není rozvířen hudebními variacemi skupin tónů, jež nikdy předtím neupoutaly jeho pozornost.“
E. A. Poe (Jáma a kyvadlo)
Představení je inspirováno několika vybranými povídkami, které tvoří základní dramaturgickou kostru. Současně jsou propojeny sérií atmosfér a poselství z celého spektra Poova díla tak pestře, jak pestrá jeho tvorba byla. Tvůrci dají nahlédnout nejenom do temných zákoutí jeho duše, ale především chtějí objevit pro diváka i jeho vynikající smysl pro humor a krásnou poezii. Poe uměl bravurně ironizovat i poctít celé spektrum lidských vlastností, naddimenzovat zlo či pozici moci, lyrizovat čistotu a krásu a promítnout charakter duše přímo do fyziognomie postavy. Výrazné kostýmy, které v sobě nesou dávku poezie i nadsázky, jsou humorné i strašidelné zároveň. Tajemnou atmosféru umocňují komnaty a temná zákoutí nekonečných labyrintů či nadpřirozené bytosti – víly, přeludy, démoni, stvůry. K přenesení těchto magických bytostí poslouží legendární iluze z doby, kdy E. A. Poe žil, takzvaný Peppper`s Ghost effect, díky kterému je možné ztělesnit nehmotné postavy v prostoru, předvedený obecenstvu už roku 1860.
Edgar Allan Poe (1809 – 1849) je považován za zakladatele detektivního žánru, ze kterého později vycházeli další známí autoři jako Arthur Conan Doyle se svým Sherlockem Holmesem, Agatha Christie s Herculesem Poirotem, J. K. Rowlingová či Alfred Hitchcock. Vytvořil také známou, často komicky prezentovanou dvojici detektiva a jeho asistenta.
Poe měl talent z nejvzácnějších – zjevovat tušené. Měl dar zhmotnit prostředí nevídaná a fantaskní, ale i z obyčejných situací dokázal vytěžit poselství magické a univerzálně platné do dnešních dnů. Ve své tvorbě byl silně ovlivněn tehdejší temnou Anglií. Psal o iracionálnu, násilí, šílenství, strachu, existenčních nejistotách, ale i o kráse a smysluplnosti života. Byl okouzlen přírodními vědami a mysticismem, napsal překrásné zamyšlení o koloběhu života a smrti, filosofii o Bohu… Jeho poezie je plná do té doby nevídaných přístupů a touhy po dokonalosti, které na rozdíl od pozemského lopotění lze v literatuře dosáhnout. V jeho případě to platí bezezbytku. Poe nikdy nepoznal lásku rodičů a to bylo jeho největším utrpením. Jeho častými tématy byly ztráta a strach, ale současně i poezie osobního vyznání plná symboliky, která byla obrazem jeho citlivé duše. Láska a krása kráčí ruku v ruce se smrtí, stejně tak jako světlo a tma. Jeho dílo je plné humoru a ironie nesoucí mnoho paralel s dnešním bytím a lidstvem samotným. Jeho životní pouť si ani v nejmenším nezadá s jeho literárním světem. Poe, syn dobré herečky a špatného herce – alkoholika, měl smysl pro dramatično v genetické výbavě. Jako malý chlapec uplaval 6 mil proti proudu na řece James v Richmondu a od té doby plaval proti proudu celý svůj krátký život, během něhož ztratil všechny své blízké. Poe, jehož díla se dnes řadí mezi nejznámější a nejopěvovanější v globálním měřítku, do poslední chvíle pochyboval o smyslu své práce. Na jeho pohřbu se sešli jen čtyři lidé. Náhrobní kámen se rozbil nešťastnou náhodou těsně před tím, než mohl být na hrob postaven.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Vybrali jsme nejlepší zmrzlinárny v Praze, nejen v centru, ale i dál od řeky. Ochutnat můžete klasickou zmrzku, parlorky (tedy cookies se zmrzlinou) i lahodný sorbet.