Nejen pražské ulice v září ožijí Zpěvomatem. Nově se připojí sbory z celého Česka.
Zpěvomat čili nástroj s lidským hlasem a srdcem i letos také hledá hudební nadšence, kteří by si chtěli zkusit zpívat na veřejnosti a svým uměním zdarma těšit kolemjdoucí. Více informací najdou zájemci na stránkách www.hlasohled.cz. Příznivci mohou realizaci projektu také podpořit libovolnou částkou na www.donio.cz/zpevomat.
Zpěvomat se tak jako loni kvůli pandemii koronaviru pořádá až v zářijovém termínu. Oblíbená akce chce lidem přinést do uspěchané doby zklidnění, usebrání se prostřednictvím nejstaršího a nejdokonalejšího prostředku komunikace: lidského hlasu. Zpěváci nevybírají za své výkony peníze, ale zpívají lidem pro potěšení. Pokud posluchači budou chtít, mohou jim darovat něco „na památku”.
„Zpěvomat každoročně přináší široké veřejnosti bezprostřední kontakt s hudbou a jejími interprety. Uplynulé měsíce, které byly pro nás pro všechny velmi náročné nejen kvůli tomu, že jsme byli odloučeni od okolního světa a možnosti sdílet radosti s našimi blízkými, nicméně ukázaly, že hudba a kultura mají pro člověka mnohem hlubší význam vzájemné blízkosti,” říká Ridina Ahmedová, která po delší době povede jeden z workshopů.
Novým partnerem Zpěvomatu pro letošní ročník je Unie českých pěveckých sborů. „Chceme upozornit, že sbory žijí, a vynést jejich um z koncertních sálů blíž k lidem, kteří by na koncert možná sami nepřišli. Budeme vyhledávat frekventované lokace, jako jsou náměstí, podloubí, prostory pod mosty či věžemi, ale i (exteriéry) shopping mallů a nákupních center,” říká za Unii Lukáš Prchal.
Vystoupení Sborového Zpěvomatu se 13. září uskuteční mezi 17:00 - 20:00 napříč Českou republikou.
Lektory hudebních entuziastů, kteří pomocí Zpěvomatu letos rozezní Prahu, budou GABRIELA VERMELHO, která je výraznou osobností české hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou. Působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Se svou hudební skupinou GaRe se věnuje autorské hudbě.
Druhou lektorkou je MARTA KLOUČKOVÁ, která je nepřehlédnutelnou součástí mladé české jazzové scény. Multi-žánrová zpěvačka, textařka a skladatelka je mimo jiné členkou vokálního sextetu Skety a spolupracuje s tělesy a hudebníky napříč žánry.
Třetí lektorkou je PETRA ERNYEI - energická jazzová zpěvačka, která koncertuje na českých i mezinárodních pódiích. Zpívala s velkými orchestry (Originální Pražský Synkopický Orchestr, Pražský Swingový Orchestr). Založila kapelu Petra Ernyei Quartet. V poslední době se inspiruje jazzovými vokalistkami let 50. a 60.
Čtvrtým lektorem bude JAN MATÁSEK, hudební skladatel, pozounista a
herec, který působí v pražském divadle Minor. Komponuje především scénickou hudbu pro česká divadla (např. plzeňské divadlo Alfa, hradecký Drak, naivní divadlo v Liberci aj.). Působí též jako hudební pedagog.
A pátou lektorkou je RIDINA AHMEDOVÁ - zpěvačka, skladatelka a zakladatelka projektu Hlasohled a Zpěvomat vystupuje občas sama, častěji v duu HLASkontraBAS s Petrem Tichým, z jehož konceptu vychází těleso HLASkontrBAS oktet složené z předních českých hudebníků, v sestavě čtyř hlasů a čtyř kontrabasů. Ridinu zajímají možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také hlasové dílny. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika tanečním a pohybovým představením. Naposledy zaujala projektem Moje tělo je moje a podcastovou sérií Sádlo pro Rádio Wave.
Tato akce má více míst konání po Praze
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.