Výstava přináší příběhy zakázané lásky v době komunismu a historii perzekucí a boje za práva homosexuálů a leseb.
Láska a možnost svobodně ji vyjádřit vždy patřily mezi fundamentální lidské potřeby, bez kterých si málokdo dokáže představit smysluplný a šťastný život. Přesto se dodnes setkáváme s tím, že lidé menšinové sexuální orientace jsou v naší společnosti vnímáni jako cizí element, který v našich dějinách nemá své místo. Když někteří tvrdí, že homosexualita a LGBT jsou trendy, které „přišly ze Západu“, není se čemu divit –naše učebnice dějepisu na tuto část historie úplně zapomněly.
Jakým překážkám v minulosti čelili muži, kteří milovali muže, a ženy, které milovaly ženy? Našli svou životní lásku v dobách, kdy společnost potírala jejich lidskou přirozenost? Kdo byli první lidé v Československu a Maďarsku, kteří se rozhodli vést etický boj za vlastní důstojnost a právo na sebeurčení?
Tato výstava odhaluje neznámé příběhy zakázané lásky v průběhu posledních sta let nanašem území, které k nám s razancí a aktuálností promlouvají i dnes.
Doprovodný program:
Představení Socialismu s teplou tváří vzniklo na základě rozhovorů s lidmi z queerkomunity. Vypráví o sledování StB i tom, jak se za komunismu homosexualita léčila. Divadlo, které připravili naši partneři zNomantinels divadlo,je doprovodným programem k výstavě. Můžete vidět online.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.