Galerie Vernon uvádí první sólovou výstavu mladého italského umělce Simoneho Fugazzotta v České republice.
„Maluju lidi pro to, jací jsme: rasistický, hloupý, poetický, bláznivý, krásný i perverzní Druh.“ S. F.
Fugazzottovu tvorbu do velké míry charakterizuje jeden specifický rys, a to, že do většiny svých děl začleňuje figury opic s úmyslem reflektovat tak lidské bytosti.
Sotva bychom našli lepší srovnání pro člověka, než je právě opice. Fugazzotto jde ve svém srovnání ještě dál, když využívá motivu opice k tomu, aby posunul úhel pohledu subjektu. Podle něj by totiž umění nemělo být pouhým zrcadlem reality nebo umělcova vnitřního světa, ale mělo by svým receptorům nasadit imaginární brýle, jimiž se mohou dívat. „A proto,“ říká Fugazzotto, „jsou moje opice plné takových emocí a projevů, které u nich v přírodě nenajdete: lenost, apatie, nuda, snobství a strach ze sebe samých.“
Rodák z italského Milána (1983), Simone Fugazzotto (1983) si budoval vztah k výtvarnému umění od malička: v dětství rád kreslil, v dospívání se ponořil do historie umění, až se nakonec na výtvarné akademii začal malbě věnovat na odborné úrovni. Umělecké vyjádření cizeloval nejrůznějšími zkušenostmi na svých cestách po světě, až objevil vlastní svébytnou identitu. Vystavoval v galeriích v Miláně, Turíně, Paříži, New Yorku, českému publiku se představil v rámci mezinárodního festivalu současného umění TINA B, výstavy Tauromaquia (2011-2012) v Obecním domě nebo naposledy v rámci výstavy Salon Vernon na začátku roku 2013 v Galerii Vernon.
I přes své akademické vzdělání se Fugazzottovi podařilo vyprostit se z klasických vlivů a věnuje se především experimentování s novými postupy, mísí různé textury, motivy a média. Umělecké médium – například juta, plexisklo nebo beton, z něhož jsou artefakty zhotoveny – se u něj stává zároveň i mediátorem, protože je nositelem informace: „olejomalba na plexisklo (upravené za pomoci kerosinu) připevněná na betonovém podstavci je nový způsob, jak nahlížet mou tvorbu. Jde o to, že olej a beton ničí náš svět, takže jej vlastně ničíme i my. Přitom nejhorší je, že to děláme i s vědomím, jaké důsledky to přináší.“ (S. F.)
K zahájení výstavy dojde ve čtvrtek 16. 5. 2013 v 18.00 v Galerii Vernon za přítomnosti umělce. Výstava potrvá do 30. 6. 2013.
Galerii najdete na adrese U Průhonu 22, Praha 7 a otevřena je ve ST, ČT, SO od 13.00 do 18.30 nebo po předchozí emailové či telefonické domluvě.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.